Namaz

Namaz Nasıl Kılınır ?

Müslüman âlemi için namaz ibadeti büyük önem taşımaktadır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit namaz farz olarak buyrulmuştur. Namaza yeni başlayan ve henüz tüm vakitlerin kılınışına alışamayanlar ”Namaz nasıl kılınır?” sorusu ile ilgili en detaylı bilgileri araştırmaktadır. Namazın kılınışı konusunda dikkat etmeniz gereken tüm bilgileri sizler için derledik.

Namazın Farzları

Namazın on iki farzı vardır. Namazın farzları, namazın dışındaki farzlar ve namazın içindeki farzlar olarak iki gruba ayrılır. Namazın dışındaki farzlar, namazdan önce ve namaza hazırlık mahiyetinde olduğu için “namazın şartları” olarak adlandırılır. Namazın içindeki farzlar ise, namazın varlığı ve tasavvuru kendisine bağlı olduğu, yani bu farzlar namazın mahiyetini oluşturduğu için “namazın rükünleri” adını alır. Namazın farzları 12’dir. Namazın farzlarının 6’sı içinde 6’sı dışındadır.

Namazın Dışındaki Farzlar

 1. Hadesten Taharet: Gusül, abdest veya teyemmüm almak.
 2. Necasetten Taharet: Bedenimizi, elbisemizi ve namaz kılacağımız yeri temizlemek.
 3. Setr-i Avret: Örtülmesi gereken yerleri örtmek.
 4. Vakit: Kılacağımız namazın vaktinin girmesi.
 5. Kıble: Namaz kılarken kıbleye dönmek.
 6. Niyet: Kılacağımız namaza niyet etmek.

Namazın İçindeki Farzlar

 1. İftitah Tekbiri: Namaza başlama tekbiri almak.
 2. Kıyam: Namazda ayakta durmak.
 3. Kıraat: Namazda Kur’an okumak.
 4. Rükû: Namazda rükû yapmak.
 5. Sücûd: Namazda secdeye gitmek.
 6. Kade-i ahir: Namazın sonunda (Selam vermeden önce) “Ettehıyyâtü” okuyacak kadar oturmak.

Namaz Nasıl Kılınır?

Niyet

Örnek olarak sabah namazının iki rek’at farzının kılınışı: Birinci Rek’at:

1) Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür.

2) Kamet getirilir (Erkekler için). “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir.

İftitah Tekbiri

“Allahü Ekber” diyerek iftitah tekbiri alınır. Erkekler, tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar, kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır. Kadınlar, tekbir alırken; ellerinin içi kıbleye karşı, parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırır.

Kıyam

Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır. Ayakta sırasıyla: a) Sübhaneke, b) Eûzü-besmele, c) Fatiha sûresi, d) Kur’an’dan başka bir sûre daha okunur. Erkekler, sağ elin avucunu sol elin üzerinde ve sağ el baş ve serçe parmaklarını sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar. Kadınlar, sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.

Rükû

“Allahü Ekber” diyerek rükûa varılır ve burada üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir. Rükû da iken ayakların üzerine bakılır. Erkekler, rükûda parmakları açık olarak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar. Kadınlar, rükûda sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.

Rükûdan Kalkış

“Semiallâhü limen hamideh” diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta “Rabbena leke’l-hamd” denilir. Erkekler, kadınlar rükûdan kalkıp doğrulurlar.

Secde

“Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir. Erkekler, secdede dirseklerini yanlarından uzak, kollarını yerden kalkık bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerinde dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur. Kadınlar, secdede kollarını yanlarına bitişik halde bulundururlar. Ayaklar, parmaklar üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye gelecek şekilde yere konur.

İki Secde Arası Oturuş

 • “Allahü Ekber” diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada “Sübhânellah” diyecek kadar kısa bir an oturulur.
 • Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.
 • Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar.
 • “Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.
 • “Allahü Ekber” diyerek secdeden ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır
 • Secdeden kalkarken; önce baş, sonra eller ve daha sonra eller dizler üzerine konularak dizler yerden kaldırılır. İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara “bir rek’at” denir.
 • “Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.
 • “Allahü Ekber” diyerek secdeden ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.
 • Secdeden kalkarken; önce baş, sonra eller ve daha sonra eller dizler üzerine konularak dizler yerden kaldırılır. İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara “bir rek’at” denir.
 • Ayakta sırasıyla; a) Besmele, b) Fatiha sûresi, c) Kur’an’dan başka bir sûre daha okunur. Birinci rek’atte olduğu gibi “Allahü Ekber” diyerek rükûa varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denilir.
 • “Semiallâhü limen hamideh” diyerek ayağa kalkılır ve ayakta “Rabbenâ leke’l-hamd” denilir.
 • “Allahü Ekber” diyerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.
 • “Allahü Ekber” diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur. Burada “Sübhânellah” diyecek kadar kısa bir an oturulur.
 • Sonra “Allahü Ekber” diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denilir.

Son Oturuş

“Allahü Ekber” diyerek secdeden kalkıp oturulur. Otururken el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Oturuşta sırasıyla; a) Ettehiyyatü, b) Allahümme salli, c) Allahümme bârik, d) Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur. Erkekler, sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur; sağ ayak parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur. Kadınlar, ayaklarını yatık olarak sağ tarafa çıkarır ve öylece otururlar.

Önce başını sağa çevirerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetüllâh” denir.

Selâm verirken omuzlara bakılır. Sonra başını sola çevirerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetüllâh” denilir.

Böylece iki rekat namaz tamamlanmış olur.

Farklı namazların kadınlar ve erkekler için nasıl kılınacağını animasyonlar ile daha detaylı bir şekilde öğrenmek için AlimÇocuk uygulamamıza veya Youtube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir